آموزشگاه تخصصی سنتور

در ایران اساتید سنتور زیادی را می توان نام برد، از استاد سماعی و ملک و استاد فرامرز پایور تا استاد کامکار و استاد افقه و... اما بهترین استاد سنتور ایران به شاگردان بسیاری از خو به جای گذاشت، استاد پایور بود که کتاب دستور سنتور ایشان هنوز به عنوان بهترین متد آموزش سنتور در ایران استفاده می شود. البته گفتنی است که استاد ابوالحسن صبا سبقه ای بیشتر از استاد پایور دارد اما استاد پایور به عنوان بهترین استاد و آموزگار ستنور مطرح است. آموزشگاه موسیقی هنر پارسه به عنوان یکی بهترین آموزشگاه های موسیقی ایران، با حضور استاد مسعود اسماعیلی، سنتور را به شیوه استاد پایور آموزش می دهد و در کنار آن شیوه سنتور نوازی استاد کامکار نیز تدریس می شود تا به این ترتیب کامل ترین روش آموزش سنتور را داشته باشد.

خانم آتوسا سنجابی نیز در آموزشگاه موسیقی هنر پارسه واقع دزر میدان هفت تیر به آموزش سنتور به کودکان اشتغال دارد. شیوه ایشان برای آموزش سنتور به کودکان، منحصر به فرد است و با توجه اینکه خانم آتوسا سنجابی دوره تخصصی آموزش موسیقی کودک را نیز گذرانده اند، می توان گفت یکی از بهترین اساتید آموزش سنتور به کودکان می باشند.
کلاسهای استاد محمد انصاری و استاد مسعود اسماعیلی نیز همه روزه در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه برگزار می گردد و علاقه مندان به یادگیری سنتور می توانند در این کلاسها حضور یابند.
آموزش اصولی سنتور توسط یک مربی کاردان و راه بلد، نقش بسیار مهمی در پیشرفت هنرجو دارد
 

آشنایی با سنتور:

سنتور از جمله سازهای اصیل موسیقی ایرانی است که به شکل ذوذنقه ساخته می شود و در ردیف سازهای زهی مضرابی مطلق (بدون پرده) جای می گیرد و دارای 72 سیم در دو دسته کلی (زرد و سفید) است. ستنور توسط یک جفت مضراب چوبی نواخته می شود که گاه سر آنها نمد می گذارند تا صدا کمی مخملی شود. در ساخت سنتور از چوب (معمولاً چوب گردو) و فلز استفاده می شود. اجزاء مختلف این ساز عبارتند از: بدنه ستنور یا همان جعبه صوتی، صفحه روی بدنه، پل های زیر صفحه، خرک ها، مفتول روز خرک، گوشی های ویژه کوک سنتور، کلید و یا آچار کوک، شیطانک، و سیم.

انواع مختلفی از سنتور در سایزها و کوک های مختلف ساخته می شود مانند سنتور 9 خرک، 14 خرک، سنتور باس، سنتور کروماتیک، سنتور چپ کوک و راست کوک و...

از نوازندگان این ساز می توان از حبیب سماعی، محمدصادق خان، فرامرز پایور، محمد حیدری، پرویز مشکاتیان، اردوان کامکار و... نام برد.

شیوه آموزش سنتور اغلب از کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور انجام می گیرد.

در تصویر زیر می توانید اجزا مختلف ساز سنتور را ملاحظه فرمایید:


نوشته شده توسط aaa_sitesaz, 16/06/1395 | نظرات(1)