آموزش سنتور

آموزش سنتور

سنتور یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین سازهای موسیقی ایرانی است که از اوایل دوره قاجار در ایران تداول پیدا کرد. این ساز زهی که معمولاً دارای 18 خرک است دارای 72 سیم است که برخی می گویند نماد 72 تن از یاران امام حسین است و سیمهای زردآن نماد نور و سیاه آن نماد شب و تاریکی است. سنتور با دو چوب کوچک بنام مضراب نواخته می شود که برای اینکه تیزی صدای آن گرفته شود، تکه ای نمد بر سر هر مضراب نصب می کنند. پیشینه نوازندگی اصولی و کلاسیک سنتور بر می گردد به دوره ناصرالدین شاه قاجار که محمدصادق خان نوازنده دربار ناصرالدین شاه تکنیکهای این ساز را به اوج خود رسانده و حکایت است که وی برای هیچکس غیر از شاه ساز نمیزده و هیچ شاگردی نیز تربیت نکرده است. ابوالحسن خان صبا، موسیقیدان برجسته نیز در نواختن سنتور تبحری بسیار داشته و کتاب ردیفی نیز برای این ساز تهیه نموده است. یکی از بزرگترین اساتید سنتور ایران در دوره معاصر، استاد فرامرز پایور است که با تربیت و پرورش شاگردانی بسیار چون محمد انصاری و سعیدثابت و مینو افتاده، این ساز را ترویج داده و کتب بسیاری در زیمنه نوازندگی سنتور تالیف کرده است که از آن جمله می توان به کتاب «دستور سنتور» برای مبتدیان و «ردیف ابتدایی سنتور» برای دوره متوسطه و همچنین « ردیف تکمیلی سنتور» برای پیشرفته ها نام برد. کتاب دستور سنتور که همکنون در هنرستان موسیقی ایران نیز تدریس میشود پرمخاطب ترین کتاب سنتور ایران است. از طرف دیگر در نوازندگی سنتور مکتب دیگری نیز وجود دارد که پرچمدار آن آقای مجید کیانی است که سبک و سیاق نوازندگی ایشان بیشتر به سبک قدما متمایل است. ایشان اعتقادی به نت نداشته و معتقدند که ردیف موسیقی ایرانی باید به صورت حفظی و شنیداری و سینه به سینه آموخته شود. مکتب نوازندگی استاد پرویز مشکاتیان که به مکتب مدرن سنتورنوازی ایران نیز مشهور است، پرتکنیک ترین مکتب سنتورنوازی است، اساتید چون اردوان کامکار و سیامک آقایی نیز از پیروان مکتب سنتورنوازی مدرن ایران هستند.  در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه، استاد محمد انصاری از شاگردان برجسته استاد فرامرز پایور، مکتب ایشان را تدریس می نمایند و استاد مسعود اسماعیلی نیز روزهای شنبه به تدریس سنتور با سبک و سیاق قدما (استاد مجید کیانی) در آموزشگاه حضور دارند. از آنجا که آموزش به کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، کلاسهایی با حضور سرکار خانم آتوسا سنجابی (تحصیلکرده هنرستان موسیقی) برای کودکان برگزار می شود که این کلاسها با استقبال بسیاری از سوی خانواده کودکان علاقه مند به یادگیری این ساز مواجه شده است.
یکی دیگر از مولفه های مهم در یادگیری سنتور، همنوازی این ساز با سازهای دیگر از جمله تنبک و سازهای کششی نظیر کمانچه و نی است. در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه هرساله کنسرتهایی با حضور علاقه مندان و هنرجویان آموزشگا برگزار می گردد تا نوآموزان فرصتی برای محک زدن خود پیدا کنند و تجربه و لذت گروه نوازی را درک کنند و انگیزه ای دوچندان برای پیشرفت پیدا کنند.
در مجموع سنتور از جمله سازهای ایرانی است که به واسطه تکنیکهایی فراوانش قابلیت جهانی شدن را دارد و درصورتی که مورد بی مهری قرار نگیرد، در آینده ای نزدیک می توانیم امید داشته باشیم که این ساز در ارکسترهای سایر کشورها نیز دیده شود .

کلاس آموزش سنتور
کلاس سنتور کودک
نوشته شده توسط aaa_sitesaz, 16/06/1395 | نظرات(1)