آموزش موسیقی به کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در مورد آموزش موسیقی برای کودکان نظرات مختلفی وجود دارد. متد های تدریس موسیقی به کودکان که تعداد آنها بی شمار است نیز در زمینه آموزش موسیقی به کودکان نظر واحدی ندارند. برخی معتقدند که بهترین سن برای شروع موسیقی سن سه تا چهار سالگی می باشد این در حالی است که برخی از سیستم های آموزش موسیقی به کودکان، سن مناسب برای آموزش موسیقی کودک را قبل از تولد و در بطن مادر می دانند و از مادر می خواهند که در دوران بارداری ساعاتی را به گوش دادن موسیقی خاصی اختصاص دهد و بعد از تولد نیز از سن یک سالگی همراه با کودک در کلاسهای موسیقی مادر و کودک شرکت نماید. البته سن شروع فراگیری موسیقی با سن شروع فراگیری ساز متفاوت است و یادگیری ساز از سن سه یا چهار سالگی به بالا باید شروع شود. البته در این میان نوابغی نیز وجود دارند که از سنین کمتر به یادگیری ساز پرداخته اند و در سن 6 سالگی همه را مات و شگفت زده کرده اند.
برای موسیقی کودک کلاس گروهی بهتر است یا کلاس خصوصی؟
این سوالی است که برای بسیاری از والدین پیش می آید. در سیستم آموزشی کارل ارف اساس کار بر مبنای کار گروهی می باشد. در این سیستم مبنای آموزش بر اساس بازی های گروهی و همکاری است و کودکان از ابتدا همراه با یادگیری موسیقی و ریتم، همکاری گروهی در موسیقی را نیز می آموزند. البته برای بچه های بالای هفت سال کلاس های خصوصی نیز مفید است. در کل کلاس های گروهی موسیقی کودک زمانی حدود 2 سال و کلاس خصوصی در حدود یک سال زمان می برد و پس از آن هنرجو باید برای آشنایی با سازهای مختلف آماده شود و استعداد یابی شودند. مربی و مشاورین آموزشگاه می توانند در این خصوص کمک فراوانی به کودکان و اولیای آنها نمایند. یکی از وظایفی که به عهده خانواده ها است این است که فرزند را از سنین کم با انواع موسیقی (سنتی، کلاسیک و پاپ) آشنا نمایند و سازهای مختلف را به آنها معرفی نمایند. بسیاری از کودکان بعد از دوره ارف، ساز پیانو را انتخاب می کنند که بسیاری از این انتخاب ها متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با سازهای دیگر و یا چشم و همچشمی خانواده هاست.
کلاسهای آموزش موسیقی به کودکان، همه روزه در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه دایر می باشد و در این کلاسها، مطالبی چون نت خوانی، ریتم خوانی، سازشناسی و آموزش داده می شود و در نهایت، کودکان برای انتخاب ساز اصلی استعدادیابی می شوند
جهت مشاوره برای موسیقی کودک و انتخاب ساز می توانید با شماره تماس 88824774  (آموزشگاه موسیقی هنر پارسه)تماس حاصل فرمایید