ویولن سل چه سازی است؟ویولن سِل یا ویولن سِلّو (به ایتالیایی: چِلّو) یکی از سازهای خانواده سازهای زهی آرشه ای است که به خانواده ویولنها تعلق دارد. این ساز مانند ویولن و ویولا و کنترباس، دارای چهار سیم است که با آرشه نواخته می شود. ویولن سل هنگام نواختن روی زمین قرار می گیرد (بر خلاف ویولن و ویولا که روی شانه قرار می گیرد). ویولن سل دارای صدای پرحجم و غنی است که می تواند به خوبی بخش گسترده ای از صداهای آلتو تا باس را با داینامیک PPP تا FFF پوشش دهد. این ساز در اجراهای ارکستر سمفونیک، کوارتت های زهی و همچنین ارکستر مجلسی، جایگاه ویژه ای دارد. اجرای نتهای طولانی بدون محدودیت (بر خلاف سازهای بادی) به این ساز قابلیت ویژه ای بخشیده است. در ارکستر سمفونیک گاه 10 تا 12 نوازنده ویولن سل وجود دارد که از 5 پوپیتر مشترک استفاده می کنند. سیمهای این ساز از بم به زیر «دو - سل- ر - لا » کوک می شوند. چلّو توانایی اجرای دوبل نتها روی سیمهای مجاور را دارد. و در کل قابلیتهای بسیار زیاد این ساز باعث شده است که این روزها از آن در ارکسترهای کلاسیک، جاز، پاپ و تلفیقی استفاده کنند. 

آیا ویولن سل برای کودکان مناسب است؟یکی از نگرانی های اولیا همواره انتخاب ساز مناسب برای کودک است چرا که در صورت مناسب نبودن ساز ممکن است کودک به طور کلی از موسیقی زده شود و حتی حاضر به تغییر ساز هم نباشد. در مورد ویولن سل باید بگوییم که چنانچه مدرس، تخصص آموزش به کودک را داشته باشد (داشتن متد آموزش کودک، آشنایی با روانشناسی کودک و فیزیولوژی کودک) این ساز می تواند بسیار جذاب و خاص باشد و البته این نکته هم باید در نظر گرفته شود که برای کودکان باید از سازهایی با سایز کوچکتر استفاده کرد تا باعث خستگی نشود.
در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه سعی شده است کلاس آموزش ویولن سل با رعایت کامل تمام نکات آموزشی برگزار شود. همچنین عوامل انگیزشی مانند برگزاری کنسرت و کلاسهای گروه نوازی و ... نیز یکی از برنامه های آموزشی آموزشگاه موسیقی هنرپارسه برای بالاتر بردن سطح آموزش است.