پیانو جَز jazzپیانو جز، اصطلاحی است که به سبک نواختن پیانیستهای سبک جز گفته می شود که عمدتاً شامل ملودیهای پیچیده، آکوردها و هارمونی پرتنش با اکتنشنهای فراوان، باسهای متحرک و ریتمهای غیرقابل پیشبینی و... است. پیانو از ابتدای پیدایش موسیقی جز در این سبک از محبوبیت فراوان برخوردار بوده. یکی از دلایل آن توانایی بالای این ساز در اجراها (ملودیک، هارمونیک و ریتمیک) و دلیل دیگر، وجود این ساز در کافه ها و کلابهای زیرزمینی بود که در آن زمان سیاهان در آنجا جمع می شدند و موسیقی خود را می نواختند.
بخش عظیمی از توانایی یک پیانیست جَز، مربوط به بداهه نوازی است که این کار نیاز به تسلط و احاطه بسیار زیاد به هارمونی پراتیک پیشرفه دارد. در پیانوی جز معمولا پیانیست از تمام آکوردهای موجود در موسیقی کلاسیک، حتی آکوردهای نامطبوع هم استفاده می کند و البته چنانچه کنترباس در ارکستر حضور داشته باشد، باس آکورد به او سپرده می شود و معمولاً آکورد به صورت ROOTLESS نواخته می شود. در هارمونی جز از افزونه های آکوردی بسیاری مانند نهم، یازدهم و سیزدهم (حتی به صورت آلتره شده) استفاده می شود. بداهه نوازی پیانو جز از نسل اول تا کنون دستخوش تغییراتی شده است: نسل اول که عمدتاً سوئینگ بود، موسیقی نسبتاً آرام تری همراه با نتهای گذر و هارمونیهای با تاخیر و آکوردهای رابط  Passing chords بود. در نسل بعد و دوران بیباپ، سرعت نوازندگی بسیار بالا رفت و کارهای تکنیکی بیشتری به موسیقی جز اضافه شو و نوازندگان سازهای ملودیک مخصوصا ساکسوفون، بر روی تسلسل آکوردها بداهه نوازی می کردند. چارلی پارکر یکی از پیشگامان سبک بی باپ بود. بعدها در سبهای بوگی ووگی و رگتایم و... نیز تغییراتی ایجاد شد تا امروز. 
بهترین آثار پیانوی جز را می توان در بین کارهای اُسکار پترسون، دوک الینگتون، تلونیوس مونک و بیل اونس شنید.
برای بداهه نوازی در پیانوی جز این مهم اسنت که گوش نوازنده با ساختارهای موسیقی جز آشنا باشد و بتواند به خوبی روی ریتمها و هارمونی، بداهه نوازی و جمله پردازی نماید.

متد آموزش پیانو جز

در زمانهای گذشته برای یادگیری پیانو جز از کتابهای کلاسیک کمک می گرفتند و فرض بر این بود که هنرجو می بایست کتابهای پیانوی کلاسیک را نواخته باشد تا قادر به فراگیری سبک جز باشد (البته بهتر است بدانید بیشتر نوابغ موسیقی جز در نسل اول، خواندن نت را بلد نبودند و به صورت گوشی می نواختند)
امروزه کتابهای بسیاری برای یادگیری موسیقی جز تالیف شده که این کتابها شامل اتودها، تمرینات هارمونیک، ریتمها، تمرینات سرعتی و ... می شود. آرشیو دیجیتال آموزشگاه موسیقی هنرپارسه، تعداد زیادی از این کتابها را در خود جای داده است.

ضمناً بعضی از سایتها نظیر سایت پیانو جز درسهای بسیار ارزشمندی را برای علاقمندان به صورت رایگان ارائه داده است.
شما می توانید جهت مشاوره یادگیری پیانوی جز با آموزشپاه موسیقی هنرپارسه تماس حاصل فرمایید
88302969