سه تار

آموزشگاه تخصصی سه تار

سوالی که بسیاری از علاقه مندان یاگیری سه تار می پرسند این است که بهترین شیوه آموزش سه تار چیست؟ آیا برای یادگیری سه تار بهتر است ابتدا تار را بیاموزیم؟ بهترین استاد سه تار در تهران چه کسی است و برای یادگیری سه تار بهترین آموزشگاه موسیقی تهران کدام است؟

جواب این است که بهترین کتاب برای یادگیری سه تار، کتاب دستور تار و سه تار هنرستان و کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون است. استاد میلاد پرصبر فارق التحصیل نوازندگی سه تار از هنرستان موسیقی و دانشکده موسیقی ایران سه تار را از کتابهای هنرستان و استاد ذوالفنون تدریس می کنند و بهترین شیوه آموزش سه تار را ارائه می دهند. استاد میلاد پرصبر روزهای چهارشنبه در آموزشگاه موسیقی هنر پارسه به تدریس سه تار اشتغال دارند.

ساز شناسی - سه تار :

ساز سه تار که د حقیقت چهار سیم دارد در گروه سازهای زهی (سیمی) مضرابی مقید (دارای پرده بر روی دسته) قرار می گیرد و قدمتی بیشتر از تار دارد و برای ساختن آن از موادی چون چوب و سیم فلزی و نخ ابریشم استفاده می کنند. از نظر سیستم پرده بندی شبیه به تار است ولی تکنیکهای دست راست سه تار با تار متفاوت است. سیم چهارم سه تار را شخصی به نام مشتاق علی شاه به آن اضافه کرد و اکنون این سیم به نام سیم مشتاق نیز شناخته می شود. سه تار در مقایسه با تار از حجم صدای کمتری برخوردار است. ساز سه تار معمولاً با ناخن انگشت سبابه دست راست نواخته می شود اما گاه نوازندگان برای نواختن سه تار از مضراب نیز استفاده می نمایند. اجزا این ساز عبارتند از: کاسه طنینی، صفحه روی کاسه، خرک و شیطانک و دسته و سرپنجه و گوشی های مخصوص کوک و پرده و سیمها.
در شکل زیر می توانید قسمتهای مختلف این ساز را مشاهده نمایید:
ساختمان سه تار

نوشته شده توسط aaa_sitesaz, 16/06/1395 | نظرات(0)