برای آشنایی با گیتار الکتریک آکوستیک و ویژگی های آن در مقایسه با گیتار آکوستیک، این مقاله آموزشگاه موسیقی هنر پارسه را از دست ندهید.

گیتار الکتریک آکوستیک

منظور از گیتار الکتریک آکوستیک چیست؟

گیتار الکترونیک آکوستیک به هر نوع گیتار آکوستیک استاندارد که دارای یک سیستم میکروفون است، اطلاق می شود. این ویژگی اجازه می دهد تا گیتار شما به یک آمپلی فایر متصل شود و صدای آن از طریق بلندگو یا هر سیستم صوتی دیگر پخش شود.

چرا باید از گیتار الکتریک آکوستیک استفاده کنیم؟

مزیت استفاده از گیتار الکتریک توانایی تقویت صدای ساز شما بدون نیاز به میکروفون جداگانه است. اما آیا دلیل دیگری برای استفاده از این گیتار وجود ندارد؟ پاسخ این است که گیتار الکتریک آکوستیک سازی همه کاره و سازگار است.
در واقع این گیتار با استفاده از یک دستگاه پیکاپ در ابزار خود، می تواند به طور مستقیم به یک آمپلی فایر یا یک کنسول میکسر متصل شود. استفاده از گیتار الکتریک به این ترتیب خروجی تونال سازگار را از دستگاه فراهم می کند؛ و کنترل آن را در شرایط اجرای زنده آسان تر می کند. در نتیجه این ویژگی برای اجراهای زنده بسیار مفید است.

انواع سیستم های پیکاپ

3 راه اصلی برای تقویت گیتار آکوستیک شما بدون استفاده از میکروفون معمول وجود دارد. شایع ترین روش این است که از یک مبدل پیزو الکتریکی استفاده شود. روش دوم این است که از  یونیت گیتار الکتریکی استفاده شود که طراحی شده است تا در زیر رشته ها، در سوراخ صدا قرار گیرد. این کار بسیار آسان است، زیرا نیازی به تغییر در گیتار نیست.
روش سوم این است که یک میکروفون کوچک خازنی را در داخل گیتار نصب کنید. تولیدکنندگان همچنین دستگاه هایی که شامل یک دستگاه زیر بند پیزو و یک میکروفن داخلی که یک پیکاپ مغناطیسی با یک میکروفون داخلی را ترکیب می کند، را پیشنهاد می دهند. امروزه نوازندگان آکوستیک اغلب گیتار های خود را سفارشی می کنند تا ترکیب دو یا حتی سه نوع از این نوع پیکاپ را بدست آورند، به این معنی که گیتارشان چندین خروجی داشته باشد.

مسائل مورد توجه

گیتارهایی که دارای یک سیستم پیش تنظیم هستند نیاز به منبع انرژی دارند؛ که این منبع به طور معمول از یک باتری 9 ولت تغذیه می شود.
نکته دوم اینکه صدای طبیعی گیتار شما به وسیلۀ اکثر سیستم های پیکاپ دچار تغییراتی می شود. البته این یک هزینه کوچک است که برای استفاده از مزایای گیتار الکترونیک آکوستیک در اجرای زنده می پردازید. هرچند در استودیوی ضبط، روش معمول استفاده از میکروفون و گیتار آکوستیک، برای به دست آوردن بهترین خروجی صدا است.

انتخاب یک پیکاپ گیتار آکوستیک

پاسخی ساده به این انتخاب وجود ندارد؛ زیرا این مسئله بستگی به نحوه نواختن شما دارد. همچنین نوع گیتار آکوستیک شما و نوع صدایی که از آن می خواهید نیز در این زمینه موثر است.
اما توصیه ما در این زمینه این است: اگر شما در حال بررسی ارتقاء ساز خود هستید؛ و در حال حاضر دارای یک گیتار آکوستیک عالی هستید که هیچ برنامه‌ای برای بازنشستگی آن ندارید، لذا داشتن یک سیستم پیکاپ برای این ابزار ارزشمند است.
اما اگر ابزار متوسط یا کمتر از حد متوسط داشته باشید، خرید یک گیتار آکوستیک الکتریکی را در نظر بگیرید. زیرا پیکاپ آنها به صورت کارخانه ای نصب، آزمایش و بهینه شده اند. همچنین هنگام آزمایش یک گیتار آکوستیک الکتریکی، به دقت گوش دهید. آیا صدای تقویت شده از نظر وضوح شبیه آنچه که از صدای اصلی گیتار خارج می شود، خواهد بود یا خیر.