آموزش گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک سازی است با ظرافت‌های بسیار که از قرون وسطی تا کنون دستخوش تغییرات فراوانی شده است و در دوران کلاسیک طی سالهای ۱۷۷۰ تا ۱۸۵۰ مورد توجه آهنگسازان فراوانی قرار گرفته است از این روی تکنیکهای این ساز بسیار گسترش یافته و پیچیدگی‌های موسیقی کلاسیک در نوازندگی این ساز آمیخته شده است. در دوران رومانتیک (۱۸۲۰ الی ۱۹۰۰ م ) نیز قطعات بسیاری برای گیتار کلاسیک تنظیم شد که برخی از آنها قطعاتی بودند که از ادبیات پیانو به گیتار وارد شده بودند و اجرای آن برای گیتار بسیار دشوار بود (مانند آستوریاس اثر جاودانه آیزاک آلبنیس)اما نوازندگان سرسخت گیتار کلاسیک که در برابر پیانیستها تن به تسلیم و عقب نشینی نمی‌دادند با هر سماجتی از پس نواختن آن قطعات بر می آمدند، در دوره مدرن (۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ م)  نیز آهنگسازان اصوات عجیب و غریبی را از ساز گیتار مطالبه می‌کردند که نوازندگان  این ساز را مجبور می کرد دست به ابداعات و ابتکاراتی در زمینه نوازندگی گیتار کلاسیک بزنند.
امروزه ادبیات و تاریخ گیتار کلاسیک تمام این تغییرات و ابداعات را به دوش می‌کشد و کار یک مدرس گیتار کلاسیک را سخت تر و حساس تر می کند.آموزش گیتار کلاسیک و تمرینات روزمره این ساز بر دو بخش است.

اتود:

اتودها مجموعه تمریناتی می گویند که برای پرورش توانایی های تکنیکی نوازنده و هنرجوی یک ساز طراحی شده است و شامل تکنیک‌هایی چون گام، آرپژ، دوبل نت، تمرینات استاکاتو و لگاتو، تمرینات سرعتی و تعادلی، سونوریته، آکوردها  آرپژهای شکسته و غیره می‌باشد.

رپرتوار:

به ادبیات یک ساز و آهنگهای ساخته شده برای آن ساز, رپرتوار می‌گویند. از آنجا که نوازندگی اتود فقط می‌تواند تکنیک نوازنده را گسترش دهد بیم آن می رود که نوازنده پس از مدتی به موجودی لی روح و تکنیکال شبیه ربات تبدیل شود به همین دلیل یک نوازنده با احساس پس از تمرین اتود باید قطعه و آهنگهای ساخته شده توسط آهنگسازان را با آن ساز بنوازد تا موزیکالیته (حس موسیقایی) در نوازنده برانگیخته شود. در حقیقت نوازندگی قطعه باعث افزایش درک  موسیقایی نوازنده شده و مانع از تبدیل شدن نوازنده به ربات می‌شود.

منابع آموزش گیتار کلاسیک

طی این سالها کتابهای بسیاری برای آموزش نوازندگی گیتار کلاسیک تنظیم شده است که شامل اتود و رپرتوار گیتار است که برخی از آنها منسوخ شده و برخی از آنها کماکان مورد اقبال اهالی هنر است. از جمله متدهایی که امروزه در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تدریس میشوند عبارتند از:

  • مجموعه ۱۲ جلدی کارولی
  • اتودهای کارکاسی
  • متد آکسفورد
  • متد گیتار برکلی
  • گیتار مل بی
  • مجموعه یک روز یک درس (a time a day)
  • متد گیتار دانشمند و...

آموزش گیتار کلاسیک در آموزشگاه موسیقی هنر پارسه

در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه تدریس گیتار کلاسیک با استاد گارنیک اوهانیان برگزار می‌گردد که ایشان با استفاده از متد آکسفورد مبانی گیتار را آموزش داده و پس از اینکه دست و ذهن هنرجو برای اجرای تکنیکهای پیشرفته تر آماده شد اتودهای کارکاسی و قطعات تنظیم شده برای گیتار کلاسیک آغاز میگردد و در نهایت به اجرای قطعات پیشرفته ای چون والسهای کوشکین و ساکن باخ و فیلیپ گلاس ختم می شود.
کلاس گیتار کلاسیک آموزشگاه موسیقی پارسه
کلاس گیتار کلاسیک آموزشگاه موسیقی پارسه