نحوه ی تدریس موسیقی کودک (ارف) برای کشف بهتر استعداد ها و علاقه مندی های کودک دلبندتان:

قبل از آموزش به کودک بهتر است با روحیات، خلقیات، علاقه مندی ها، توانمدی ها و انتخابش آشنا شویم.(هر چند در انتخاب ضعیف باشد.) کودک، همچون روز شروع نشده ایست که هر جور رفتار کنی و بهش بیاموزید همان را دریافت می کنید.مسئله جدی تر این که وقتی با خواست فرزندتان رو به رو می شوید علاوه بر احترام و پذیرش، بهتر است فضای آگاهی ام فراهم کنید براش.(در حد فهمش). و همچنین فضای آموزش هم بهتر است همراه با بازی و شادی و رقص و آواز و سرگرمی باشه و در عین حال جدی و قاطع. چرا که از همان ابتدا متوجه نظم و مسئولیت پذیری و روند یادگیری پیوسته و معاشرت و همدلی و سازگاری و برقراری روابط موثر بشود.

کودک را همان گونه که تربیت میکنیم، رشد و پرورش می یابد، پس بهتر است 100% خود را در این روند بگذاریم.(هر چند سخت، اما شدنی).
آموزش ارف در قالب یادگیری سازهای (بلز، تبلک و فلوت) است.اساتیدی که ارف را اموزش می دهند قبل از تخصص در موسیقی تخصصشان در روانشناسی کودک و روابط موثر با کودک است و همچنین انتقال مفاهیم موسیقی به شیوه ای ساده و جذاب و قابل فهم. همانطور که می دانید موسیقی قسمت چپ مغر را فعال می کند که در روند رشد و به تکامل رسیدن کودکتان بسیار موثر است.بنا براین کودکان سه و نیم ساله تا 7 سال را بهتر است قبل از نسشاندن بر سر ساز اصلی، در کلاس ارف ثبت نام کنید.
آنچه که در این کلاس آموزش داده می شود ممکن است به ظاهر فقط یک رقص و آواز ساده باشد، در حالی که هر کدام از ساز هایی که بازی بازی آموزش داده می شود بیانگر علاقه و استعداد کودکتان است. مثلا ساز تبلک بیانگر ساز تنبک و کلیه ساز های کوبه ایست که می توانید نتیجه گیری کنید اگر کودکتان در این کلاس بیشتر این ساز را می زند گرایشش به ساز های کوبه ای است و همجنین علاقه و توانمندیش. و یا اگر به ساز بلز علاقه نشان دهد می توان این نتیجه را گرفت که در یادگیری سازهای سنتور و پیانو موفق تر است. و یا فلوت (که ساز بادی است) بیانگر یادگیری سازهای حسی است مثل ویولن و... سازها هم حسی اند(نت ها و نواختن به چشم دیده نمی شود) و هم چشمی مثل پیانو و سنتور(نوع نواختن و نت ها دیده میشود).
نکته قابل توجه، کلیه سازهای حسی (ویولن، فلوت و ساز دهنی و نی ....) روند یادگیری کندتری نسبت به بقیه سازها دارند. پس بهتر است صبوری و با حوصله بودن فرزندتان هم در نظر گرفته شود.