بهترین ساز آموزش موسیقی به کودکان چیست؟ چه سازی را برای شروع آموزش موسیقی به کودک انتخاب کنیم؛ و این انتخاب به چه فاکتورهایی وابسته است. اگر شما هم به دنبال پاسخ چنین پرسش‌هایی هستید؛ مقاله امروز آموزشگاه موسیقی هنر پارسه را از دست ندهید.
ساز آموزش موسیقی کودکان
موسیقی و هنر نواختن یک ساز موسیقی می‌تواند مزایای بسیاری برای فرزند شما داشته باشد. نواختن یک ساز موسیقی، آشنایی با اصول آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی، می‌تواند بخشی معمول و طبیعی از زندگی فرزند شما باشد. موسیقی به کودک شما کمک می‌کند که تسلط بالایی بر قدرت شنوایی خود داشته باشد. همچنین موسیقی به کودک اعتماد به نفس، مهارت حل مسئله و قدرت تفکر می‌دهد.
اما همه این‌ها وابسته به آن است که مسیر درستی برای آموزش موسیقی به کودک خود را انتخاب کنید. در این زمینه نیز انتخاب درست ساز آموزش موسیقی کودکان مسئله‌ای بسیار مهم است.
در زمینه انتخاب ساز آموزش موسیقی کودکان اما بیش از هر چیزی، سن کودک، و همچنین شکل و کشیده یا کوتاه بودن انگشتان دست‌هایش موثر است.
عنصر مهم دیگر در زمینه انتخاب ساز آموزش موسیقی کودکان مسئله علاقه است. اینکه آیا کودک شما هم‌اکنون به ساز خاصی علاقه نشان می‌دهد یا خیر، مسئله بسیار مهمی است.

انواع مختلف سازهای موسیقی

قبل از انتخاب ساز آموزش موسیقی کودکان برای یادگیری، ایده خوبی است که درک و شناختی کلی در مورد انواع مختلف سازهای موسیقی داشته باشید.
به طور کلی سازهای موسیقی به گروه‌های خاصی تقسیم شده‌اند که عبارتند از:
  • سازهای صفحه کلیدی از جمله پیانو، ارگ، پیانو الکتریکی، سینت سایزر
  • سازهای آرشه‌ای از جمله ویولن، ویولا، ویولون سل، بیس
  • سازهای زهی از جمله گیتار (الکتریکی، اکوستیک، کلاسیک)، گیتار بیس، گیتار بیس 5 رشته‌ای، گیتار بیس فرتلس
  • سازهای بادی از جمله کلارینت، ساکسیفون (آلتو یا تنور برای شروع)، فلوت، آبوا (oboe)، Bassoon
  • سازهای بادی برنجی از جمله ترومپت، ترومبون، فرنچ هورن، توب
  • سازهای کوبه‌ای از جمله انواع درام‌ها
سبک‌های مختلف موسیقی برای آموزش کودکان
عنصر دیگر در انتخاب ساز آموزش موسیقی کودکان ، سبک موسیقی‌ای است که به آن علاقه دارند. بعضی از سازهای موسیقی کودک، برای نواختن سبک خاصی از موسیقی تهیه شده‌اند. هرچند ممکن است هر نوع سبک موسیقی را برای کسب آموزش با هر سازی بنوازیم. اما به طور کلی بهتر است سبک‌های مشترک برای هر ساز را بشناسیم:


1. گیتار الکتریک: راک، پاپ، بلوز، جاز
2. گیتار آکوستیک: فولکلور، موسیقی جهان، بلوز، کانتری، کلاسیک
3. کیبرد: که ابزاری متنوع‌تر و به طور معمول با انواع موسیقی مرتبط است. پیانو در ابتدا برای تکنیک عالی است؛ اما کیبورد الکتریکی دارای طیفی از صداها است.
4. سازهای چوبی بادی: (کلارینت یا آلتوساکس) پاپ، جاز، فانک، بلوز، کلاسیک، پاپ
5. سازهای برنجی بادی: ترومپت و قورنیت معمولا با جاز، فانک و کلاسیک همراه است.

توصیه ما برای انتخاب اولین ساز آموزش موسیقی کودکان

به استثنای این‌که فرزند شما دارای اولویت خاصی است یا خیر؛ کیبورد ساز موسیقی خوبی برای کودکان است. این ساز برای شروع یادگیری موسیقی در دانش‌آموزان 7 تا 10 ساله مناسب است؛ زیرا این ابزار متنوع‌ترین ابزار است. با این حال، این تنها گزینه قابل انتخاب شما نیست! اگر فرزند شما علاقمند به خانواده‌ای متفاوت از کیبورد است، توصیه ما به شرح زیر است:
گیتار اگر کودک شما بین 8 تا 10 سال یا بیشتر باشد ساز مناسبی است. با این حال، دیگر ابزار این خانواده مانند ویولن سل و باس است که خیلی مناسب نیست. چراکه دست کودکان هنوز به اندازه کافی برای کنترل آن بزرگ نشده است. البته ویولن می‌تواند یک پیشنهاد مناسب دیگر برای دانش آموزان جوان باشد.
کلارینت به عنوان ساده‌ترین سازچوبی بادی، توصیه دیگر ما برای کودکان 8 تا 10 سال علاقمند به این گروه از سازها است.
ترومپت و اشکال مختلف آن نیز بهترین سازهای برنجی بادی، برای مبتدیان حدودا 10 ساله است.
درام نیز بهترین ساز برای دانش‌آموزان 10 تا 12 ساله علاقمند به این گروه از سازها است. البته رشد دست و پاها برای نوازندگی ساز درام، مسئله مهمی است که باید در نوجوان علاقمند مورد توجه قرار گیرد.
فراموش نکنید که بسته به طول بازوها، دست‌ها و انگشتان، کودک شما ممکن است برای یک ساز موسیقی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر مناسب باشد. به عنوان مثال، برای یک کودک با بازوها و انگشتان کوچک دست، استفاده از گیتار بیس یا یک گیتار آکوستیک دشوار است. در این وضعیت، یک گیتار آکوستیک با اندازه سه چهارم سایز مناسبی خواهد بود.