در قسمت قبلی 6 نکته مهم را درباره انتخاب ساز موسیقی مناسب برای یادگیری در بزرگسالی مطرح کردیم. در قسمت پایانی این مقاله 5 نکته اصلی و 3 نکته فرعی دیگر را در این زمینه مطرح می‌کنیم. پس با این مقاله وب‌سایت آموزشگاه موسیقی هنر پارسه همراه باشید.

انتخاب ساز موسیقی مناسب برای بزرگسالان

1. آیا محدودیت فیزیکی خاصی دارید؟

اگر نمی‌توانید چیز سنگینی حمل کنید؛ باس ایستاده را امتحان نکنید. اگر ظرفیت شش‌های شما عالی نیستند؛ درباره ساکسیفون تجدیدنظر کنید. انگشتان ضخیم؟ پیانو ممکن است چندان آسان نباشد. مطمئنا اگر اراده کافی برای نواختن چیزی را داشته باشید که از لحاظ فیزیکی برای شما سخت است؛ می‌توانید از پس هر چیزی بر بیایید؛ اما آماده دشواری‌های خاصی هم باشید.

2. آیا می‌خواهید ساز بزنید و در عین حال آواز بخوانید؟

اگر واقعا می‌خواهید در عین نواختن آواز هم بخوانید؛ مخصوصا اگر می خواهید آن را به صورت تکنوازی انجام دهید، ممکن است بهتر باشد سراغ یکی از دو ابزار کلاسیک بروید: پیانو و گیتار. مطمئنا آهنگ‌سازان بسیاری وجود داشته اند که با استفاده از سازهای دیگر هم خوانده‌اند؛ اما پیانو و گیتار کامل بودن و تنوع موسیقی خاصی را ارائه می‌دهند که می‌توانند به خوبی با خواندن شما هماهنگ شوند. اتفاقی نیست که این سازها محبوب‌ترین ابزارها از این حیث برای خوانندگان هستند.

3. آیا می‌خواهید خواندن موسیقی را هم یاد بگیرید؟

اگر می‌خواهید موسیقی کلاسیک غربی بزنید؛ باید موسیقی را در کلاس های آموزشگاه موسیقی  یاد بگیرید. مخصوصا هر کدام از گشاهایی که همراه ابزار شما زده می‌شوند. نوازندگان جاز هم معمولا باید یاد بگیرند که موسیقی بخوانند. اگرچه ممکن است کمی با زبان موسیقی کلاسیک متفاوت باشد. همچنین بعضی از سنت‌های موسیقی بین‌المللی سبک‌های مختلفی در نوشتن نته=‌های موسیقی دارند. اگر نمی‌خواهید موسیقی بخوانید و تنها از راه شنیداری بزنید، بیشتر ژانرهای موسیقی فولکلور در دنیا مناسب شما هستند.

4. آیا می‌خواهید رهبر گروه باشید؟

اگر می‌خواهید موسیقی جمعی بزنید. چه راک کلاسیک باشد یا رگا و یا هر ژانر دیگری، نقش خود را چگونه تصور می‌کنید؟ اگر می‌خواهید رهبر جمع باشید، ابزاری را بردارید که بیشتری کار تک‌نوازی را انجام می‌دهد؛ و همان ملودی ژانر انتخابی شما را می‌نوازد. اگر می‌خواهید یک قهرمان ناشناخته باشید؛ به سراغ ابزاری در بخش ریتم بروید.

5. آیا اشخاص دیگری هم وجود دارند که با هم تشکیل تیم دهید؟

انواع خاصی از موسیقی (و سازی که با استفاده از آنها نواخته می‌شوند) در واقع به صورت اجتماعی بهتر هستند؛ و اگر اشخاص دیگری در کار نباشند تا با آنها هماهنگ شوید، احتمالا سختی زیادی خواهید کشید. برای مثال، موسیقی ایرلندی و موسیقی فولکلور آمریکایی واقعا به صورت جمعی لذت بیشتری دربردارند. بنابراین، اگر نمی‌خواهید یک عمر به تنهایی بانجو یا تبل بزنید؛ این نکته را در نظر بگیرید که آیا افراد دیگری را هم می‌توانید پیدا کنید تا با آنها تمرین کنید؟ یا اینکه باید برای پیدا کردن آنها مسافت‌های بیشتری را طی کنید؟

چند نکته دیگر برای انتخاب ساز موسیقی مناسب

 

  • ابزار خود را به دقت انتخاب کنید. اگر واقعا آن را دوست نداشته باشید؛ هیچ‌وقت به دنبال آن نخواهید رفت. پس به زور خودتان را قانع نکنید.
  • باید مدتی صبر کنید تا مهارت پیدا کنید. انتظاراتی منطقی داشته باشید؛ و به یاد داشته باشید که روند یادگیری برای سازهای مختلف می‌تواند کاملا متفاوت باشد. شاید رسیدن به نقطه‌ای که با استفاده از گیتار نتی را بنوازید؛ زمان کمتری را نسبت به یادگیری ویولون طلب کند. اگر فرآیند یادگیری وقت زیادی لازم داشت، خود را ناامید نکنید.
  • هیچ‌گاه این حرف را باور نکنید که یاد گرفتن ساز موسیقی برای بچه‌ها نسبت به افراد بزرگسال راحت‌تر است. مطمئنا بچه‌ها دارای انعطاف‌پذیری ذهنی خوبی هستند؛ که به آنها اجازه می‌دهد بعضی چیزها را بهتر از افراد بالغ یاد بگیرند؛ اما ما هم چندین نقطه قوت نسبت به آنها داریم: ما می‌توانیم بهتر تمرین کنیم؛ ما (از لحاظ نظری) یاد گرفته‌ایم که چگونه وقت‌مان را بهتر برنامه‌ریزی کنیم؛ ما جدی بودن شرایط را بهتر درک می‌کنیم (مخصوصا زمانی که تعهد مالی بزرگی در کار است) و احتمال بیشتری وجود دارد که ما از ابزار انتخابی‌مان بیشتر خوشمان بیاید. تلاش کردن اصلا کاری ساده نیست و واقعا جواب می‌دهد.