چندین راه برای فهمیدن نحوه نواختن آهنگ ها وجود دارد؛ و بعضی از آنها بسیار سودمند هستند. در این نوشته وب‌سایت آموزشگاه موسیقی هنر پارسه می‌خواهیم نکاتی را درباره این موضوع مطرح کنیم. بیایید به چند مورد از آنها نگاهی بیندازیم.

 

استفاده از باس نت‌ها

به عقیده من، گوش دادن به باس نت‌ها آسان‌ترین راه برای شناسایی آکوردها است. از آنجا که نقش باس در موسیقی پاپ یا راک به صورت کلی قرار دادن پایه موسیقی است؛ و سرچشمه (نت اصلی) بیشتر آکوردها را تشکیل می‌دهد. در واقع همه اطلاعاتی که نیاز داریم تا به نواختن آهنگ مدنظر بپردازیم را می‌توانیم در قسمت باس پیدا کنیم.

برای این کار روش زیر را امتحان کنید:

آهنگی را انتخاب کنید که نواختن آن ساده به نظر می‌رسد. آهنگی که سرعت چندانی ندارد؛ و از گیتار به عنوان یک بخش اصلی استفاده می‌کند. اکنون به بخش گیتار آن گوش فرا دهید؛ و زمان عوض شدن آکوردها را در آهنگ تشخیص دهید. سعی کنید بخش باس را تشخیص دهید. بخش باس در موسیقی پاپ و راک معمولا دارای نت‌های تک نفره بوده و همچنین کم‌صداترین ابزار باند است.

در حال استفاده از گیتار، سعی کنید نتی را شناسایی کنید که نوازنده باس در هنگام تغییر آکورد می‌نوازد. انگشت خود را بر روی آکورد ششم گیتار قرار دهید؛ و همه نت‌ها را امتحان کنید، تا آن نتی را پیدا کنید که شبیه آهنگ است. آن نت را شناسایی کنید (برای مثال، بند هشتم بر روی تار ششم C است.).

انواع مختلف آکوردهای C را در آن نقطه از آهنگ امتحان کنید (دو ماژور (Cmajor)، دو مینور (Cminor)، C7 و غیره). وقتی که آکورد درست را پیدا کردید؛ به سراغ تغییر بعدی بروید.

این یک راه بسیار عالی برای سر درآوردن از آهنگ‌ها و نواختن آهنگ است؛ اگرچه چندین مشکل نیز وجود دارد. گاهی اوقات، نوازنده باس نت اصلی آکورد را نمی‌زند. برای مثال، آنها ممکن است در زمان آکورد Cmajor شروع به زدن نت E کنند. در طول زمان یاد خواهید گرفت که این صداها را به سرعت تشخیص دهید؛ اما در ابتدا این موقعیت‌ها مطمئنا باعث سردرد شما می‌شوند.

تارهای باز را شناسایی کنید

این تکنیک هنگامی کارآمد است که از روش نت باس استفاده کرده‌اید و راه به جایی نبرده‌اید. توانایی خود در شنیدن جای تارهای باز را تقویت کنید؛ چرا که اینجا بسیار به دردتان خواهد خورد.

مفهوم آن ساده است: به دنبال مکان زدن تارهای باز در صدا بگردید؛ سپس آنها را در گیتار خود پیدا کنید. اکنون همه آکوردهایی که می‌دانید که از آن تارهای باز استفاده می‌کنند را به یاد بیاورید و همه آنها را امتحان کنید. تا زمانی که آکورد صحیح را پیدا می‌کنید. برای مثال، اگر قادر بودید تارهای باز G و B را پیدا کنید، آکورد می‌تواند سل ماژور یا می مینور (E minor) باشد (در واقع، می‌تواند آکوردهای زیادی را دربرگیرد؛ اما ما سعی می‌کنیم مسائل را ساده‌تر کنیم!) سپس هر دوی این آکوردها را امتحان کنید تا ببینید که کدام‌یک درست است.

روش نت به نت

این روش بسیار پر زحمت بوده، اما گاهی اوقات لازم است. مفهوم آن ساده است: تنها به آکورد آهنگ دوباره و دوباره گوش دهید. هرکدام از نت‌ها را که فهمیدید انتخاب کنید؛ و آنها را با گیتار خود امتحان کنید. اگر خوش‌شانس باشید، بعد از زدن چند نت، آکورد را شناسایی خواهید کرد. با این حال گاهی اوقات هیچ‌گاه آکورد را نخواهید فهمید. پس باید نت‌ها را یکی یکی بزنید. این کار می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد؛ ولی خب هیچ‌کس به شما قول نداده که قرار است آسان باشد!

همچنین ایمان داشته باشید که در حال کار کردن گوش‌های خود را نیز تمرین خواهید داد؛ تا دفعه بعدی کار آسان‌تری داشته باشید.

تنها با کمی اطلاعات، مطمئنا می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که آکورد چه خواهد بود؛ حتی بدون اینکه آن را با گیتار خود بزنیم. به این شکل می‌توانیم تنها از تئوری‌های اصولی برای یادگیری نواختن آهنگ استفاده کنیم.