نمادهای پیانو برای نواختن موسیقی موضوعی است که در این نوشته وب‌سایت آموزشگاه موسیقی هنر پارسه به آن می‌پردازیم.

دستورهای رایج در پارتیتور کیبورد

نواختن پیانو بدون توجه به سطح مهارت می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش باشد. در هنگام زدن پیانو، چندین اطلاعات متفاوت با همدیگر ادغام می‌شوند تا آهنگی را بسازند که می‌شنوید. هماهنگی ماهیچه‌ها و چیره‌دستی به پیانیست‌ها کمک می‌کند با شدت، آوا و سرعت‌های مختلفی اجرا کنند. نمادهای موسیقی در نواختن پیانو ابزارهایی مفید هستند که به آهنگساز کمک می‌کنند تا نحوه اجرای موسیقی را به رشته تحریر درآورند. به یاد داشته باشید که زیروبمی، ریتم، آوا و شدت چند مورد از تعداد زیادی نماد در آهنگسازی هستند؛ که نحوه اجرای موسیقی را نشان می‌دهند.

فاصله نت‌های موسیقی

مکان قرارگیری عمودی نت‌ها بر روی حامل‌ها نشانگر زیروبمی است؛ در حالی که مدت زمان صدای یک نت با رنگ نت، بدنه نت‌ها و یا فلگ‌ها نشان داده می‌شود.

مکث موسیقی

در موسیقی، نت‌ها نشانگر صدا هستند. اما گاهی اوقات، سکوت هم بخشی از موسیقی است. مکث موسیقی نمادی است که نشانگر سکوت یا نبود نت موسیقی است. مکث‌های موسیقی هم با روش‌های متنوعی نوشته می‌شوند؛ تا مدت زمان ریتم‌های خود را نشان دهند.

علامت عرضی و علامت‌های عرضی مضاعف

علامت عرضی یک نماد موسیقی است که در کنار یک نت قرار می‌گیرد؛ و تغییری را در زیر و بمی نت ایجاد می‌کند. علامت‌های عرضی می‌توانند دیز، بمل یا بکار باشند. علامت‌های عرضی مضاعف شامل دیز مضاعف و بمل مضاعف هستند. با انواع مختلف علامت‌های عرضی موسیقی آشنا شوید؛ تا بتوانید آنها را به راحتی از هم تشخیص دهید.

سرکلیدها

سرکلیدها دسته‌ای از علامت‌های عرضی هستند که در ابتدای حامل‌های موسیقی نوشته می‌شوند؛ و کلیدی را نشان می‌دهند که آهنگ در آن نوشته شده است. به عبارت دیگر، آنها به شما نشان می‌دهند که کدام نت‌ها دارای صداهای دیز یا بمل در طول آهنگسازی خواهند بود. سرکلیدها می‌توانند دارای دیزها یا بمل‌های تکی یا چندگانه باشند.

کسر میزان و متر

کسر میزان مانند یک تقسیم به نظر می‌رسد و در ابتدای یک قطعه موسیقی پدیدار می‌شود. کسرهای میزان بیت‌ها را مشخص می‌کنند؛ و در کنار ضرب، ریتم آهنگ را می‌سازند. گاهی اوقات یک قطعه موسیقی می‌تواند شامل چندین کسر میزان باشد؛ که نشانگر تغییر در ساختار بیت هستند.

ضرب و بیت در هر دقیقه (BPM)

ضرب سرعت موسیقی را تعیین می‌کند؛ و از طریق بیت در هر دقیقه اندازه‌گیری می‌شود. هر آهنگ ممکن است با استفاده از علامت‌های مترونوم یا اصطلاحات ضرب ایتالیایی نوشته شود؛ که بسیار شبیه به یکدیگر هستند. بعضی از قطعات موسیقی دارای مترونوم بسیار پر جزئیاتی هستند؛ در حالی که دیگر آهنگ‌ها از یک دستور کلی استفاده می‌کنند. آشنا شدن با هردوی ضرب و BPM می‌تواند در اجرای موسیقی بسیار مفید باشد.

آکسان نت و آوا

نمادها و خطوطی که دور و بر فلگ نت‌ها و دسته‌های نت قرار گرفته‌اند نحوه اجرای آنها را تغییر می‌دهند و ارتباط جدیدی را با نت‌های پیرامون درست می‌کنند. این مفهوم "آوا" نام دارد؛ و در نمادهای موسیقی برای نواختن پیانو با استفاده از دسته‌ای از علائم آوایی ایجاد می‌شوند.

آرایه‌های نت

آرایه‌های نت برای ساده کردن یادگیری تکنیک‌های خاص به کار می‌روند؛ که در غیر این صورت ممکن است بسیار پیچیده باشند و پارتیتور را به هم بریزند. برای مثال، گلیساندو به موقعی گفته می شود که دست‌تان را بر روی تمامی کلیدها می‌کشید؛ و همه نت‌ها را اجرا می‌کنید. نوشتن چنین چیزی در نت‌نویسی ممکن است برای آهنگساز و پیانیست خسته‌کننده باشد. به جای آن، آرایه‌های نت به ساده کردن نت‌ها برای دستیابی به تاثیری خاص کمک می‌کنند.

بلندی و شدت

شدت‌های موسیقی بلندی یک آهنگ را کنترل می‌کنند؛ و ممکن است توسط کلمات، نمادها یا هردو نشان داده شوند. شدت‌های موسیقی تغییر نسبی در بلندی آهنگ را نشان می‌دهند؛ و سطح دسیبلی مشخصی را به دست نمی‌دهند. یاد گرفتن شدت‌های مختلف و دستورهای بلندی آهنگ باعث وارد کردن عناصر آهنگین ویژه‌ای به موسیقی خواهد شد.

خط میزان تکرار

خط میزان یک نماد موسیقی است که دو نقطه در وسط خود دارد. متنی که در وسط دو خط میزان تکرار نوشته می‌شود حداقل دو بار اجرا خواهد شد؛ و هر تغییری در آن با استفاده از کروشه‌های ولتا یا میزان‌های زمان توضیح داده می‌شود. نشانه‌های تکرار و کروشه‌های ولتا دستورهایی رایج در آهنگسازی هستند.

تکرارهای سگنو و کودا

علامت‌های سگنو و کودا به سیستمی تعلق دارند که از آن برای نشان دادن تکرارهای پیچیده استفاده می‌شود؛ و نمی توان آنها را با استفاده از خطوط میزان تکرار ساده نشان داد. آنها ممکن است در ابتدا بسیار سخت به نظر برسند؛ اما با این حال پارتیتور را بسیار ساده‌تر می‌کنند و در بعضی مواقع می‌توانند از ورق زدن صفحه جلوگیری کنند. به محض آشنا شدن با آنها، انجام دادن سگنو و کودا بسیار ساده‌تر خواهد شد.

دستورهای VA8 و اوکتاو

نمادهای موسیقی مانند 8va و 15ma این نکته را نشان می‌دهند؛ که یک نت یا متن در اوکتاو متفاوتی نسبت به آنچه که نوشته شده اجرا خواهد شد. این دستورها خواندن نت‌های بسیار بالا یا پایین را ساده‌تر می‌کنند. نت‌هایی که در غیر این صورت با استفاده از خطوط اضافی حامل نوشته می‌شوند. این دستورهای رایج اوکتاو را یاد بگیرید.  

با ثبت نام درآموزشگاه موسیقی هنر پارسه تنها آموزشگاه موسیقی تخصصی ارگ و کیبورد در ایران وسیقی را به صورت تخصصی و حرفه ای دنبال کنید.