در این مقاله وب‌سایت آموزشگاه موسیقی پارسه می‌خواهیم به شرح بیوگرافی و متد زولتان کدای برای آموزش موسیقی بپردازیم. زولتان کدای موزیسین مجاری است که با متدش راهی برای توسعه مهارت‌های موسیقی و آموزش مفاهیم موسیقی به خصوص به کودکان ارائه می‌کند.

در متد زولتان کدای مهارت‌ها با توجه به توانایی‌های کودک آموزش داده می‌شود. اصل اساسی در متد کدای استفاده از حرکات ریتمیک است. با توجه به اینکه متد کدای در واقع برگرفته از مجموعه روش‌های خوب قبلی آموزش موسیقی کودک است؛ باید بگوییم او توانسته است ارتباط خوبی بین آنها ایجاد کند و با خلاقیت خودش روشی نوین را پایه‌گذاری نماید. متد زولتان کدای توسط او به صورت کاملا فرموله شده در اختیار علاقمندان حوزه آموزش موسیقی قرار گرفته است؛ تا به عنوان شیوه‌ای قدرتمند به تدریس موسیقی به کودکان سراسر جهان بپردازد.

برخی از نکات اصلی فلسفه زولتان کدای

 

  • هرکسی حق دارد سواد موسیقی داشته باشد و از آن لذت ببرد!
  • آواز می‌تواند و باید پایه‌ای برای همه انواع موسیقی فراهم کند
  • آموزش موسیقی باید در اولین فرصت ممکن آغاز شود
  • فرهنگ شخصی کودک را "زبان مادری" می‌سازد. موسیقی محلی موسیقی مادری کودک است. پس آهنگ‌های عامیانه فرصتی ایده‌آل برای آموزش موسیقی فراهم می‌کنند.

 

بیوگرافی زولتان کدای

زولتان کدای در 16 دسامبر 1882 میلادی در مجارستان متولد شد؛ و در 6 مارس 1967 میلادی در بوداپست، چشم از جهان فرو بست. او یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های فرهنگی مجارستان در قرن 20 بود. دانشمندی آهنگساز، قوم شناس، معلم موسیقی و فلیسوف، که پایه‌گذار متد کدای در آموزش موسیقی کودک بود.

او نقش مهمی در سبک آموزش موسیقی حرفه‌ای در مجارستان و سایر نقاط جهان ایفا کرده است. زولتان کدای معتقد بود که آموزش موسیقی باید در اولین فرصت ممکن آغاز شود. او معتقد بود که این متد می‌تواند تعداد افراد حرفه‌ای در حوزه موسیقی را افزایش دهد. همچنین کدای هنر موسیقی را به عنوان یک ارزش ذاتی برای کودکان مناسب می‌دانست. نقل قول زیر از زولتان کدای گواه این دیدگاه اوست:

"ما باید موسیقی را همانطور که بزرگسالان تحصیل کرده یک کتاب می‌خوانند به کودکان بیاموزیم: خواندن در سکوت، اما تصور کردن صدا"

نشانه‌های دست، در متد زولتان کدای

نشانه‌های دست بخش مهمی از متد زولتان کدای را شامل می‌شود. او برای آموزش موارد مختلفی از نشانه‌هایی که با دست ایجاد می‌شدند استفاده کرده است. در عمل این نشانه‌ها برای آموزش فواصل و رابطه میان نت‌های موسیقی استفاده می‌شود. این روش فهم دقیق و به خاطر سپردن رابطه بین فاصله‌ها را آموزش می‌دهد. کدای به کمک این روش آموزشی "سی بمل"، "سل دیز" و "فادیز" را آموزش می‌دهد. همچنین در این روش کودک با خواندن در گام‌های مختلف مینور و مدولاسیون آشنا می‌شود.

روش کدای تاکید زیادی روی آواز دارد. او معتقد است که هیچ نوآموزی نباید پیش از یادگیری سلفژ و نت خوانی، اقدام به نواختن ساز کند.

در نهایت باید گفت به دلیل علاقه وافر زولتان کدای به موسیقی‌های کلاسیک و ملی مجارستان، روش او بر اساس سه مرحله زیر شکل گرفته است:

 

  1. آموزش بازی‌های آوازی به کودکان
  2. آموزش خواندن موسیقی به کمک ملودی‌های ملی و محلی
  3. آموزش موسیقی به کمک ملودی‌های کلاسیک و با کیفیت بالای بین‌المللی

 

پس مواد اولیه این آموزش به شدت از دو منبع دریافت شده است: اول موسیقی محلی معتبر و دوم موسیقی با کیفیت بالا. از نظر کودای برای آموزش اولیه موسیقی، موسیقی محلی به خاطر اصطلاحات کوتاه و زبان ساده ایده‌آل است. او جمع‌آوری، تهیه و ترتیب آهنگ‌های زیادی از کودکان و والدین را برای استفاده آموزشی انجام داده است. موسیقی با کیفیت بالا در فرم‌های کوتاه و ساده نیز برای این سبک آموزش مورد نیاز بود؛ تا شکاف بین موسیقی محلی و آثار کلاسیک را از بین ببرد. به این ترتیب دانش‌آموزان را می‌توان به موسیقی علاقمند کرد و آنها را آموزش داد. مطالعات همچنین نشان داده است که روش کدای باعث بهبود ذهنیت، مهارت‌های ریتم، سواد موسیقی و توانایی خواندن قطعات به طور فزاینده پیچیده می‌شود. شکل‌گیری مفهوم، مهارت‌های حرکتی و عملکرد نیز از طریق روش کدای در حال توسعه است.

به طور خلاصه روش کدای زبان بین المللی موسیقی است. با توجه به این که این روش با هر فرهنگی سازگار است؛ و به شدت به توسعه موسیقی و آموزش آن اشاره دارد؛ امروزه روش‌های مبتنی بر متد کدای در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.