در این مقاله آموزشگاه موسیقی پارسه کوشیده ایم به طور خلاصه شما را با تاریخچه و سیر تکامل موسیقی راک آشنا کنیم. شناخت سبک های مختلف موسیقی یکی از مواردی است که مطالعه آن را به همه هنرجویان موسیقی توصیه می کنیم.
موسیقی راک

سیر گسترش موسیقی راک

موسیقی راک را نیز باید به عنوان نوعی از موسیقی عامه پسند دانست. این سبک موسیقی در دهه 1950 میلادی و با نام راک اند رول فعالیت خود را آغاز کرد. موسیقی راک در دهه 1960 و پس از آن گسترش بالایی یافت. هرچند ریشه های خود را که از موسیقی راک اند رول گرفته بود حفظ کرد.
جالب است بدانید موسیقی راک اند رول نیز خود نشات گرفته از سبک های موسیقی مختلفی از جمله فولک و بلوز است.
در واقع باید گفت نام راک خلاصه شده سبک راک اند رول است. راک در زبان لاتین به معنای جنباندن و تکان خوردن آمده است.
می توان گفت از ابتدای دهه 70 میلادی موسیقی راک به نوعی به موسیقی عمومی و مردمی تبدیل شد؛ و پس از آن به مرور زیر سبک های مختلفی برای این سبک موسیقی پدید آمد.
موسیقی های بلوز راک، فولک راک، جز راک، راک فیوژن، کانتری راک و... ارمغان عصر طلایی راک است که در دهه 1960 میلادی آغاز شد.
در اواسط دهه 1970 میلادی سبک پانک راک با درون مایه های سیاسی و اجتماعی شکل گرفت. این سبک با پست پانک و آلاترناتیو راک، کار خود را در دهه 1980 میلادی ادامه داد.
جالب است بدانید که از ابتدای دهه 1990 میلادی سبک آلترناتیو راک بر سبک اصلی راک غلبه کرد و خود دارای زیرشاخه های متعددی مثل بیت پاپ، گرانچ و ایندی راک شد.
درون مایه و محتوای موسیقی راک از ابتدای تولد بیان کننده دغدغه های جنبش های فرهنگی و سیاسی بوده است. چندین خرده فرهنگ متنوع از جمله هیپی ها و راکرها که در سانفرانسیسکو متولد شدند، نشات گرفته از موسیقی راک دهه 1960 میلادی است. تولد این خرده فرهنگ ها در سال های بعدی نیز ادامه یافت.

به هر حال موسیقی راک از نظر میزان نفوذ در لایه های اجتماعی و گستردگی مخطبان، در مقایسه با سایر سبک های موسیقی از جایگاه بالایی برخوردار است.

شاخص های تکنیکال موسیقی راک

از نظر تکنیکال شاخصه اصلی موسیقی راک وجود ملودی صوتی و آوایی به همراه هارمونی است. این شاخصه با گیتار الکتریک و گیتار بیس و درامز و با ضرب آهنگ هایی قوی اجرا می شود.
به طور کلی موسیقی راک نوعی موسیقی آهنگ محور است که با همراهی گروه کر شکل می گیرد. البته به دلیل شکل گیری سبک های متنوع از موسیقی راک، نمی توان تعریف دقیق از مشخصه های تکنیکی موسیقی راک داشت.
در موسیقی راک بیشتر از سازهای موسیقی کلید دار، مانند پیانو و ارگ استفاده می شود. البته در دوران اولیه تولد این سبک سازهای بادی و چوبی نیز در این موسیقی مورد استفاده قرار می گرفت که کم کم از میزان استفاده از آنها کاسته شد.

موسیقی راک ایرانی

راک ایرانی نیز همپای موسیقی راک در امریکا و اروپا و از دهه 1340 شمسی شکل گرفت. در این دوران خوانندگانی از جمله فریدون فروغی، فرهاد مهراد و کوروش یغمایی پا به عرصه راک گذاشتند.
راک ایرانی تاثیر گرفته از موسیقی راک انگلیسی، امریکایی و چندین سبک اروپایی است. وجود ریشه ها و لحن های زبان و موسیقی فارسی در آهنگ های راک ایرانی نیز مشخصه متمایز کننده آن است.