درس های موسیقی و اهمیت آموزش موسیقی برای کودکان


 

یادگیری موسیقی مزایای بسیاری برای کودکان دارد.
موسیقی می تواند باعث:

 

 • افزایش اعتماد به نفس
 • ارائه فرصت هایی برای حضور در گروه های موسیقی برای لذت بردن.
 • آموزش توانایی هایی از قبیل رضایت، پشتکار و صبر.
 • بهبود مهارت های حرکتی و افزایش هماهنگی چشم و دست.
 • تفکر انتزاعی، آگاهی فضایی، ریتم، الگوهای و بهبود سایر مهارت های مرتبط با ریاضیات شود.

 

کودکانی که موسیقی یاد بگیرند می دانند که تداوم عملکرد و تمرین سخت می تواند منجر به پاداش های بزرگ شود. سختکوشی و بارها و بارها تمرین کردن یک ترانه یکسان می تواند منجر به شادی و خوشحالی از تسلط بر آن و سپس لذت بردن از انجام آن برای دیگران شود.

یادگیری تداوم داشتن در عملکرد یکی از مهمترین مهارت های زندگی می باشد که می تواند به حوزه های دیگر در زندگی نیز انتقال یابد.

یادگیری موسیقی همچنین به کودکان فرصت های بیشتری در زمان بزرگسالی می دهد. نواختن موسیقی برای لذت بردن شخصی به اندازه کافی دلنشین است اما آموزش موسیقی همچنین درب ها را بر روی رسانه های اجتماعی دیگر، ارکسترها و سایر خروجی های خلاق باز می کند.

تقریبا تمام آلات موسیقی حرکات دست را اصلاح می کنند و بچه ها از هماهنگی و مهارت های حرکتی بهتر بهره مند خواهند شد. موسیقی کودک همچنین نیاز زیادی به تفکر و آگاهی فضایی دارد که منجر به مهارت های ریاضی بهتر می شود.
 


توجه به نوت های موسیقی و حفظ هماهنگی آن با دکمه ها یا تارهای آلات موسیقی باعث افزایش توانایی های مغز کودک شما می شود، به خصوص اگر آن را قبل از سن هفت سالگی یاد بگیرید.

شمارش بیت های موسیقی برای کل، نیمه، یک چهارم، یک هشتم باعث ایجاد ریتم در ذهن شما می شود و کودکان شروع به یافتن الگوهایی در موسیقی می کنند.

همه کودکان باید شانس یادگیری موسیقی را در سنین مختلف داشته باشند چرا که آموزش موسیقی در آموزشگاه موسیقی  یک تجربه مثبت است که توسط یک معلم یا مشوق موسیقی و والدین هدایت می شود.

 

پیدا کردن روش مناسب آموزش موسیقی برای کودک شما

آموزش های موسیقی از هر نوع برای کودکان بسیار مفید است. آوازخوانی، یادگیری نواختن یک آلت موسیقی و توسعه توانایی برای نواختن انواع مختلف آلات موسیقی بر توسعه و رشد کودکان تاثیر فوق العاده ای دارد.

 

در همه موارد، موسیقی باید به صورت مثبت ارائه شود و بزرگسالانی که وظیفه آموزش را بر عهده دارند باید به تشویق خود ادامه داده و دستورالعمل های مناسبی را در نظر بگیرند. سرعت یادگیری یک کودک پنج ساله با یک کودک 10 ساله متفاوت است و قادر نخواهد بود زمان زیادی را به تمرین کردن اختصاص دهد.

 

قبل از شروع به یادگیری موسیقی، مهم است که عوامل زیادی را در نظر بگیرید:

 

 1. سن کودک.
 2. ترجیح فردی کودک.
 3. توانایی های کودک و سطح رشد.
 4. دسترسی به ابزار در خانه.
 5. مقدار زمان در دسترس برای تمرین.

 

یافتن ابزار مناسب و ترجیحات شخصی

برای بسیاری از کودکان جوان، آواز یک شیوه مناسب برای یادگیری موسیقی است. بسیاری از کودکان می خواهند نواختن یک ابزار موسیقی را یاد بگیرند . به دنبال علایق فرزند خود بروید و به آنها اجازه دهید ابزار مورد علاقه خود را یاد بگیرند.
 


توانایی و سطح رشد کودک را در نظر بگیرید


در هنگام تصمیم گیری در مورد آموزش موسیقی بسیار مهم است که توانایی و رشد کودک را در نظر بگیرید. کودکان با مهارت های حرکتی محدود ممکن است به هنگام تلاش برای یادگیری یک آلت موسیقی که نیازمند قابلیت های حرکتی انعطاف پذیر است، ناامید شوند و برخی از کودکان نمی توانند قبل از سن پنج سالگی نوت های موسیقی را بخوانند. قبل از شروع به یادگیری آلات موسیقی، سوالات زیر را از فرزندتان بپرسید:

 

 • آیا فرزندم می تواند برای مدت زمان سی دقیقه روی صندلی بنشیند؟
 • آیا فرزند من هماهنگی و قدرت دست کافی برای موفقیت در این ساز را دارد؟
 • آیا فرزند من مهارت های ریاضی لازم برای یادگیری این آلت موسیقی را دارد؟
 • آیا فرزند من علاقه دارد این ساز را یاد بگیرد؟

 

سوال مربوط به توانایی های ریاضی در مورد افرادی که با روش سوزوکی موسیقی را یاد می گیرند کاربرد ندارد اما قبل از ثبت نام کودک خود برای یادگیری پیانو به روش سنتی باید از توانایی های ریاضیاتی آنها مطمئن شویم.

او باید توانایی درک نوت های کامل، نیمه، یک چهارم را داشته باشد. او باید آگاهی های فضایی داشته باشد و بداند نوت "سی" در کجای صفحه کلیدهای پیانو قرار دارد و باید قادر باشد با فکر کردن سریع بداند نوت های نوشته شده چگونه با ساز پیانو در ارتباط هستند.
 

آلات موسیقی در خانه


قبل از ثبت نام فرزندتان در آموزشگاه موسیقی پارسه برای یادگیری اطمینان حاصل کنید که در منزل یک ساز داشته باشید.

 کار عاقلانه ای نیست که یک ساز گران را بخرید در حالیکه بعد از چند ماه کودک شما دیگر علاقه ای به استفاده از آن ندارد! سازهای اجاره ای این امکان را می دهند تا کودک شما بتواند سازهایی مانند فلوت (یا ساکسیفون، یا کلارینت) را بدون نیاز به سرمایه گذاری های عظیم، امتحان کند.

کودک باید به ساز موردنظر در خانه دسترسی داشته باشد زیرا آموزش موسیقی مستلزم تمرین روزانه است. همچنین داشتن یک ساز در خانه به کودک شما این امکان را می دهد به طور رایگان به تمرین و یادگیری موسیقی بپردازد.
 

زمانی را به تمرین اختصاص دهید


یادگیری یک ابزار موسیقی فقط یک سرمایه گذاری مالی نیست. بلکه لازم است زمانی را به یادگیری و تمرین هر ابزار موسیقی اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید که در هر روز میزان زمان کافی را به انجام تمرین اختصاص دهید.