سیستم آموزش موسیقی


امروز در موسیقی آموزش چه کار کردهایی دارد؟ آیا به صرف اینکه دو گانه ی استاد و شاگردی شکل گیرد آموزش پدیدار می شود؟ ویکتورر ووتن نوازنده نام آشنای گیتار باس این چنین مثال می زند:  «امروزه آموزشگاههای موسیقی هنر جو ها رو در یک سطح خُرد نگه میدارند ، همیشه فاصله ای است میان فردی که درس هنر (در اینجا موسیقی)، می دهد و کسی که فرا می گیرد. حال پس از مدتی اگر فرد به حال خود رها شود دیگر نمی‌تواند بنوازد . بنابراین، اگر نوازندگان حرفه ای و آماتور در کنار هم ساز بزنند فاصله ای را که یک نوازنده ی آماتور در طی مدت زمان طولانی باید طی کند به یک چهارم می رسد. (نسبیت درک موسیقی)، گر چه امروزه آموزش فرم های متعددی پیدا کرده است و در مختصات های متفاوتی عرضه می شود، اما بهترین روش دینامیک تجربه و آموزش هست بدین ترتیب دیگر کسی در مقام بالاتر نیست همه می توانند از چشم اندازهای متفاوت تجربه ی خود را به دیگران انتقال دهند. در روش مدرن، موسیقی با زندگی پیوندی بدیع پیدا کرده است، برای  مثال چطور تمام عناصر اصلی موسیقی را می توان در زندگی روزانه جستجو نمود و با آنها رابطه ی دو سویه پیدا کرد. در این مورد فیزیک ، احساس، و اگزیستنسیالیسم دینامیک موسیقی در کنار هم مفصل می شوند.  به تعبیری دیگر هنرِ بی هنرِ  موسیقی یا هر حوزه دیگر .

آموزش در کشور های توسعه یافته مبتنی بر غریزه و یاد گیری فطری است،به بیان دیگر خود یادگیری یکی از مولفه های اساسی برای موزیسین و هنرمند است، گرچه محافل آکادمیک همچنان با صلابت به کار خود ادامه می‌دهند، اما قیاسی ساده با کشور هایی همچون ایران این بحث بیشتر ملموس می نماید. در چنین کشور هایی سیاست آموزشی بر اساس میزان های کمی است و منطق خِرد ورزی غربی را به معانی کمی نگر تقلیل می دهند. در مقابل در کشور های گذار میل به کیفیت و بهبودی در موسیقی فولکلور بیشتر مد نظر است. همین امر سبب می شود سیاست آموزش موسیقی نه بر مبنای اتوریته آموزشی، بل بر پایه ی همبستگی جمعی برای اعتلای سبکی منحصر به فرد شکل گیرد.
  هنر در معنای کلی خود با سیاست های فرهنگی و اجتماعی در هم تنیده شده است . استاد همچون مرجع عالیقدر با سازی، قلمی، هیبتی و...  نشسته یا ایستاده و شاگرد همچون طلبه ای مشتاقِ گرفتن، تلمذ بیشتر پیش استاد راهیابی به حلقه فراخ دامنه استاد را در پی دارد. اما بیاییم بر این گزاره کمی تامل کنیم در سیاست موسیقیایی اتوریته آموزشی اینهمانی با حوزه های دیگر ندارد (منظور ساختارهای برآمده از دین است)؟ چه فرقی می کند بروی درس خارج فقه بخوانی یا بروی پیش  نوازنده ای که بگوید بداهه زنی چیست؟ که خود بداهه مخالف هر چیستی است، هر چه بخواهد بنیاد را به جای غریزه بنشاند.
در آموزشگاه موسیقی هنرپارسه سعی شده است تا با برگزاری کنسرتهای هنرجویی و کلاسهای گروه نوازی، هنرجویان در کنار سایر نوازندگان بتوانند نوازندگی حرفه ای موسیقی را تجربه کنند و به پیشرفتی بیش از آنچه که مهمول است دست یابند. در ضمن یکی دیگر از مزایای کلاسهای گروه نوازی، آشنایی هنرجویان با سازهای دیگر و قدرت مانوور و توانایی و رنگ صوتی آنهاست.