کلاس های موسیقی به طور متداول چند جلسه در هفته برگزار می گردد؟
در آموزشگاه موسیقی هنر پارسه کلاس ها به طور معمول یک جلسه در هفته برگزار می گردد و البته در اکثر آموزشگاه های موسیقی ایران نیز نحوه برگزاری کلاس های عملی موسیقی به همین صورت می باشد.

تایم هر جلسه چقدر است؟
در کلاس های خصوصی موسیقی به طور معمول تایم هر جلسه در حدود نیم ساعت است که البته گاه با صلاحدید استاد ممکن است این تایم کمتر و یا بیشتر شود. در کلاس های گروهی موسیقی که به صورت کارگاهی برگزار می شود (مثلا کلاس آواز سنتی استاد منتشری به این صورت است) کلاس ها به صورت گروهی و در حدود 90 دقیقه الی 120 دقیقه می باشد.

سخت ترین ساز کدام است؟ آسان ترین ساز کدام است؟
این سوالی است که بعضا از سوی هنرجویان شنیده می شود. باید گفت که چیزی به نام سخت ترین ساز و یا آسان ترین ساز وجود ندارد و سختی و راحتی یادگیری هر ساز به استعداد و روحیه آن هنرجو نیز بستگی دارد. همانطور که در مدرسه برخی از دانش آموزان در درس هایی مثل تارخ و جغرافی قوی هستند و در درسی مثل ریاضی مشکل دارند و برخی دیگر برعکس هستند، در موسیقی نیز این حالت وجود دارد و ممکن است یادگیری پیانو برای یک هنرجو آسان باشد اما یادگیری سازی مثل ساسیفون برایش بسیار مشکل بلشد و یا برعکس.

متوسط دوره یادگیری ساز چقدر است؟
یادگیری هنر موسیقی نیز مانند سایر هنرها نیاز به تمرین و علاقه و استعداد دارد. با توجه به اینکه استعداد و علاقه و میزان تمرین و پشتکار همه مثل هم نیست و از طرفی همه سازها نیز مثل هم نیستند، نمی توان زمان متوسطی برای یادگیری ساز در نظر گرفت. از طرفی یادگیری موسیقی و نوازندگی یک ساز، چیزی نیست که در جایی تمام شود و ما بتوانیم نقطه وسط یادگیری را حساب کنیم. اما در کل برای یادگیری هر نوع سازی حد اقل باید یک سال به طور پیوسته تحت آموزش بود و تمرینات روزانه را به درستی انجام داد.

آموزش موسیقی از روی نت بهتر است یا به صورت شنیداری (گوشی)؟
قطعاً موسیقی یک هنر شنیداری است و تقویت گوش و یادگیری درست شنیدن و تقلید کردن در موسیقی نقش مهمی دارد. درست مثل یادگیری زبان. اما با توجه به علمی شدن موسیقی و دانش هایی نظیر هارمونی و کنترپوآن و... یادگیری موسیقی به صورت گوشی یادگیری کاملی نیست و هنرجوی موسیقی را دچار معضل می کند. در سیستم آموزش سوزوکی نیز معتقدند که ما باید موسیقی را همانگونه یادبگیریم که کودکان زبان مادری را یاد می گیرند. یعنی اول با شنیدن و تقلید کردن می آموزند و بعد ها به مدرسه می روند و قواعد و دستور زبان و خواندن و نوشتن را می آموزند. البته بزرگترین ضعف سیستم آموزش سوزوکی این است که بسیاری از کسانی که در این سیستم نوازندگی را یاد می گیرند دیگر به سراغ یادگیری نت موسیقی نمی روند و در همان سطح باقی می مانند.