آموزشگاه تخصصی تار

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر علاقه مندان به یادگیری تار را مشغول می کند این است که بهترین استاد تار چه کسی است؟ و یا بهترین شیوه آموزش تار کدام شیوه است؟ استاد تار کدام آموزشگاه بهتر است و اساساً بهترین آموزشگاه موسیقی تهران، کدام آموزشگاه موسیقی است؟

برای پاسخ به این پرسش باید توجه داشت که بهترین استاد تار الزاماً بهترین معلم تار نیست. در ضمن برای آموزش تار شیوه ها و کتاب های مختلفی نوشته شده است که می توان گفت تمام آنها برای یادگیری و آموزش تار مفید است. کتاب دستور تار و سه تار هنرستان موسیقی تالیف استاد روح الله خالقی متداول ترین کتاب برای آموزش تار در ایران است و استاد هوشنگ ظریف نیز یکی از بهترین اساتید و آموزگاران ساز تار در ایران می باشند.

استاد فرهاد احمدی، از شاگردان با سابقه استاد هوشنگ ظریف می باشند که در آموزشگاه موسیقی هنر پارسه به تدریس و آموزش تار به شیوه استاد ظریف مشغول می باشند.

آموزشگاه تخصصی تار

آشنایی با ساز تار:

تار ایرانی از گروه سازهای زهی (سازهایی که صداری آنها به واسطه ارتعاش سیم ایجاد می شود) و مضرابی (مضراب وسیله ای کوچک است که نوازنده با آن به سیم ها ضربه می زند) و مقید (سازی که دسته آن پرده بندی شده است) می باشد. در ساخت تار از مواد طبیعی مانند چوب درخت (عمدتاً درخت توت)، استخوان پای شتر، روده گوسفند، سم بز و... استفاده می شود. تار در اندازه های مختلف ساخته می شود اما اندازه استاندارد آن در حدود 96 سانتی متر است. تار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از : دسته، کاسه طنینی، پوست روی کاسه، خرک، شیطانک، سرپنجه، گوشی های کوک تار، پرده یا دستان، سیم گیر و ...

تار بیش از دو قرن است که در موسیقی سنتی ایران حضور دارد و نوازندگانی چون عارف، شیدا، درویش خان، احمد عبادی، میرزا عبدالله، استاد علی اکبر فراهانی، نورعلی برومند و از معاصرین: استاد جلیل شهناز، محمدرضا لطفی، هوشنگ ظریف، فرهنگ شریف، حسین علیزاده، کیوان ساکت و... از جمله اساتید ساز تار می باشند.

شیوه آموزش تار اغلب از کتاب دستور تار و سه تار هنرستان موسیقی صورت می گیرد.

در شکل زیر می توانید اجزاء ساز تار را مشاهده فرمایید.

نوشته شده توسط aaa_sitesaz, 15/06/1395 | نظرات(0)