سوالاتی که بسیار شنیده ایم:
سیتث سایزر چیست؟
فرق ارگ و سینتی سایزر چیست؟ 
چرا سینتی سایزر ها باند و اسپیکر ندارند؟
چرا سینتی سایزر ها ریتم ندارند؟
چرا سینتی سایزرها آکورد اتوماتیک نمی گیرند؟
سینتی سایزر به چه دردی می خورد؟
فرق سینت و ورک استیشن چیست؟
آیا فلان ارگ سینت است یا ارنجر؟ از کجا بفهمیم؟
سینث‌سایزر که به آن سینتی سایزر هم می گویند (به انگلیسی: Synthesizer یا Synth) (به فارسی: ساز برقی یا ترکیب‌کننده) ابزار الکترونیکی است که قادر به تولید انواع مختلف صدا و ترکیب سیگنال‌های با فرکانس متفاوت است. سینث‌سایزرز به جای تولید صدای مستقیم طبیعی سیگنال‌های الکتریکی می‌سازد که می‌تواند متعاقباً از داخل بلندگوی خارجی و یا هدفون پخش شود. کیفیت صدای سینث ها بسیار بالا است و به همین دلیل اسپیکرهای کوچکی که معمولاً روی کیبوردها وصل می شوند نمی توانند پاسخگوی این صدا باشند. به همین دلیل برای شنیدن صدای سینث ها یا از هدفون حرفه ای استفاده می کنند و یا از اسپیکرهای قوی و با کیفیت.سینث‌سایزرها غالباً ولی نه الزاماً توسط کلاویه‌های پیانویی کنترل می‌شوند، که منجر به دسته‌بندی آن‌ها در رده کیبوردها می‌شود. سینث‌سایزر می‌تواند طیف گسترده‌ای از صداها را شامل صداهای انواع آلات موسیقی، صداهای انسانی و خاص و صداهای طبیعی و حتی صداهایی که پیش از این وجود نداشته اند را به صورت یک طنین با فرکانس‌های مشخص و متفاوت الکتریکی تولید و ترکیب نماید به عبارت دیگر سینث‌سایزر می‌تواند به همانندسازی صداهای موسیقایی، شامل انواع آلات موسیقی و صداهای طبیعی یا غیر موسیقایی بپردازد یا نواهای نامتعارف تولید کند.
سینث‌سایزرها با روش‌های متعددی به تولید سیگنال‌های الکتریکی صداهای مختلف می‌پردازد که این روش‌های تولید و ترکیب سیگنال‌های صدایی، منجر به دسته بندی انواع مختلفی از این وسیله می‌شود که عبارتند از: سینثهای افزاینده و کاهنده، سینث‌های جدول موج، سینث‌های فرکانس تلفیق، سینث‌های فاز اغتشاش، سینث‌های سمپل پایه و سینث‌های قالب‌سازی فیزیکی.اولین سینث‌سایزر الکتریکی در سال ۱۸۷۶ توسط الیشا گری اختراع شد (اشتباه نکنید، اولین کیبورد برقی توسط هاموند در سال 1927 اختراع شد) وی به دلیل توسعه بخشیدن به مدل‌های اولیه تلفن شناخته شده بود. رابرت موگ با اختراع مدل کاملاً جدیدش انقلابی در صنعت ساخت سینث‌سایزرها انجام داد که در سال ۱۹۶۸ توسط وندی کارلوس در قطعه «Switched-on Batch» استفاده شد، قطعه‌ای محبوب که صدای سینث‌سایزرها را به موسیقی‌دان‌های بسیاری معرفی کرد. در سال ۱۹۷۰ توسعه اجزای جامد مینیاتوری به سینث‌سایزرها اجازه داد تا تبدیل به ابزارهایی خودمتشکل، قابل حمل و آسان برای بکارگیری در اجراهای زنده شوند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی، کمپانی‌هایی مانند یاماها شروع به فروش سینث‌سایزر نسبتاً کوچک و مقرون به صرفه‌ای مانند یاماها دی ایکس ۷ کردند، به هنگام توسعه واسط‌های ابزار موسیقی دیجیتال راه را برای آسان‌ترکردن ادغام و هماهنگی سینث‌سایزرها با دیگر ابزارهای الکترونیکی هموارکرد. در اوایل دهه۱۹۹۰ میلادی سینث‌سایزرهای پیچیده دیگر نیازی به متخصصین سخت‌افزار نداشتند و شروع به ظهور در قالب نرم‌افزارها در کامپیوترهای شخصی کردند، اغلب به صورت شبیه‌سازی سخت‌افزار و دستگیره‌ها و پیچ‌ها روی صفحه نمایش.
با شروع قرن 21، سینث‌سایزرها در بسیاری از ژانرهای موسیقی نظیر؛ موسیقی پاپ،موسیقی راک، موسیقی دنس و... مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از آهنگسازان موسیقی کلاسیک معاصر نیز برای سینث‌سایزر ها قطعاتی را نوشته اند.

امروزه سینتی سایزرها یکی از اعضای مهم خانواده کیبورها هستند که در استودیو ها و کنسرتها حضور چشمگیر دارند.
آموزشگاه موسیقی هنرپارسه مفتخر است به عنوان موسسه ای پیشگام در زمینه آموزش کیبورد دروه های آموزش ارگ و آموزش کیبورد و آموزش تخصصی سینتی سایزر را با کمک اساتید برتر این رشته برگزار نماید.

علاقه مندان به یادگیری صحیح و اصولی نواختن کیبورد می توانند با شماره تماس 88302969 (آموزشگاه موسیقی هنرپارسه، تنها مرکز تخصصی کیبورد در ایران) تماس حاصل فرمایند.
مشاوران این مرکز در ساعات کاری، پاسخگوی هرگونه سوال شما در زمینه یادگیری و انتخاب ارگ و کیبورد خواهند بود